porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 10


SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9053 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

tomektemat nr 308-358
visibility czytano 118 razy

Basenik kąpielowy w ogrodzie


Czy można Pan się odnieść do takiego sposobu wykonania jakuzzi w ogrodzie?
link z YT na którym będę bazował https://www.youtube.com/watch?v=49RciVEKj-8

Niecka będzie miała 4 m x 2 m po zewnątrz, głęboki na około 0,8 m z tym, że 0,6 m nad poziom gruntu. Podsypka pod płytą z tłucznia, żeby nie podciągało wody i obsadzenie rur. Zbrojenie płyty i wypuszczenie trzpieni żeby spiąć wieńcem. Ściany bloczek b15 na to tynk cementowy z plastyfikatorem lub masa na bazie żywic. Do środka folia PVC spawana.
No i teraz temat izolacji... Czy nieckę wykładać folią? Czy robić chudy na tłuczniu, papa, B20 zbrojony, boki murowane XPSem ocieplić jak fundament? Czy tylko od wilgoci z zewnątrz masami KMB?

Jakuzzi raczej nie będzie używane w zimie ale instalacja grzewcza będzie. Od zewnątrz obite będzie drewnem egzotycznym, chyba, że poszaleje z robotami mokrymi to wtedy impregnowanym modrzewiem.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projekty wykonawcze baseny kąpielowe hydroizolacje konstrukcje żelbetowe oczka wodne porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-758
visibility czytano 2855 razy

Zabezpieczenie betonu wg PN-EN 206:2013+A1:2016


W książce podaje Pan dwa sposoby zabezpieczenia betonu ław fundamentowych. Pierwszy sposób przez ochronę przeciwwodną powierzchni ław. Drugi sposób to zastosowanie betonu napowietrzonego. Ciekaw jestem jakie jest Pana zdanie na temat zapewnienia trwałości fundamentów w PN-EN 206:2013+A1:2016?
W niniejszej normie, w tablicy F.1 dla konkretnych klasy ekspozycji podano wymagania dotyczące minimalnej klasy wytrzymałości betonu, wskaźnika W/C i zawartość cementu.
Większość fundamentów narażonych jest na długotrwały kontakt z wodą. Opis środowiska: mokre, sporadycznie suche, odpowiada klasie ekspozycji XC2, dla której norma PN-EN 206 zaleca stosowanie betonu o minimalnej klasie wytrzymałości C25/30, minimalnej zawartości cementu 280 kg/m3 oraz wskaźnika W/C

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe ochrona betonu projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

nygastemat nr 308-1050
visibility czytano 235 razy

Bajanie producenta schodów wspornikowych i rozsądek inwestora


Witam. Chciałbym zamontować u siebie schody tzw. półkowe/wspornikowe. Ściana nośna gr 24cm jest z betonu komórkowego zakończona wieńcem żelbetowym na wys 2.7 m. Z racji że gazobeton jest miękkim materiałem to producent schodów proponuje zamontować je na specjalnym stelażu stalowym połączonym w całości (na wspornikach "zatopionych" w ścianie na kotwach chemicznych oraz podporach na betonie podkładowym (zdj poniżej). Na widoczne elementy stelaża producent nakazuje dać siatkę i na to tynk cementowo wapienny aby go zakryć. Ze ściany wystawać będą tylko stopnie na które nałożone będą trepy.
Czy taka konstrukcja jest bezpieczna? Czy muszę egzekwować certyfikat wytrzymałościowy? Czy mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje takiej konstrukcji wpuszczonej w ścianę? Pękanie tynków od naprężeń? Producent twierdzi iż zamontował takich stelaży kilkadziesiąt i nikt nie składał reklamacji. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody porady inwestorom

PawelMtemat nr 308-1556
visibility czytano 353 razy

Zbrojenie spawane


Dzień dobry,
Czy wykonanie połączenia zbrojenia dla ław fundamentowych, trzpieni, wieńców oraz stropów może być wykonane jako spawanie czy wiązanie zbrojenia powinno być wykonane drutem wiązałkowym i wynika to z wytycznych/norm wykonywania zbrojenia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego konstrukcje żelbetowe

MARADAWOJtemat nr 308-1562
visibility czytano 452 razy

Z czego ściany na terenach szkód górniczych


Dzień dobry,
czy istnieją jakieś badania bądź wiarygodne informacje określające przydatność zastosowania określonych materiałów murowych na terenach objętych oddziaływaniami geologiczno-górniczymi (szkody górnicze). Chodzi o wiarygodne materiały określające możliwość zastosowania m.in. pustaków ceramicznych (typu MAX, Porotherm) bądź elementów murowych silikatowych.
Widzę, że zazwyczaj używa się pustaków ceramicznych co jest niezgodne z zaleceniami instrukcji ITB, która zaleca stosowanie elementów murowych grupy I.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli konstrukcje stalowe konstrukcje żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom posadowienia szkody górnicze

swiatlowtemat nr 308-1581
visibility czytano 1781 razy

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.

1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?

2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?

3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inżynierom projektowanie

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2272
visibility czytano 419 razy

Konstrukcja żelbetowa wypełniona bloczkami betonu komórkowego


Panie Jerzy proszę o opinię w opisanej poniżej kwestii.

Ściany zewnętrzne budynku o nośnej konstrukcji żelbetowej składający się ze słupów, rygli żelbetowych, itd. zaprojektowane zostały jako wypełnione (pola pomiędzy elementami żelbetowymi) bloczkami z betonu komórkowego. Długość ścian zewnętrznych to 30m i wysokość 8m. Maksymalna wielkość pola ścian wykonanych z bloczków gazobetonowych ma wymiary około 4,5x3,5m. Znane są współczynniki rozszerzalności termicznej ww. materiałów, a podczas projektowania i wykonawstwa należy uwzględnić stosowne ruchy termiczne poszczególnych elementów konstrukcji. Tym samym, czy w Pana ocenie murowanie ścian z gazobetonu pozostawiając strzępia (mur skrępowany), przy wskazanych wymiarach skutkować może pojawieniem się zarysowań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje konstrukcje żelbetowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzegorz Rozpędzkitemat nr 308-2500
visibility czytano 238 razy

Zamiana słupów podpierających belkę kalenicową na grzędy w więźbie dachowej


Panie Jerzy,
piszę ponieważ chciałbym rozwiać swoje wątpliwości związane z więźbą dachową. W projekcie mam więźbę krokwiowo jętkową z płatwią kalenicową. Pierwotnie płatew kalenicowa miała się opierać na słupach żelbetowych w ścianach szczytowych oraz trzech słupach drewnianych pod którymi w stropie teriva były przewidziane wzmocnienia w postaci HEB-ów. (Rys. 1 )
Na etapie adaptacji strop teriva nad parterem został zamieniony na monolityczny oraz zaprojektowany został strop ze skosami żelbetowymi nad poddaszem, wówczas słupy podpierające płatew kalenicową miały oprzeć się na nadciągu biegnącym równolegle do kalenicy, będącym elementem stropu nad poddaszem.
Ze względu na koszty i długi czas wykonania finalnie zrezygnowałem ze stropu nad poddaszem i pojawił się problem z podparciem płatwi kalenicowej. W stropie nad parterem nie ma podciągów czy wzmocnień w miejscach gdzie wcześniej były HEB-y (przed adaptacją), a miejsca oparcia słupów podtrzymujących płatew nie zostały w żaden sposób dozbrojone.
Po konsultacjach z projektantką i kierownikiem budowy stanęło na tym, że zrezygnujemy z jednego słupa (nr 3), a w zamian za to zastosujemy grzędy o przekroju 5x12 pod płatwią kalenicową (po dwie na każdej parze krokwi) oraz płatwie pośrednie na łączeniu pomiędzy jętkami a krokwią, które nie będą w ogóle podparte.
Szukam jednak niezależnej opinii, ponieważ mam pewne wątpliwości:
1. Czy strop w miejscu oparcia słupa nr 1 wytrzyma dodatkowe obciążenie? (projektantka nie przeprowadziła żadnych obliczeń uwzględniających dodatkowe obciążenie, pod słupem nr 2 jest słup żelbetowy, więc zakładam że tu nie będzie problemu).
2. Czy zastosowanie grzęd zamiast słupa nr 3 będzie wystarczające?
3. Czy grzędy stosować na każdej parze krokwi czy tylko na kilku parach w miejscu gdzie miał być słup nr 3 (skoro wcześniej ich nie było, to po co stosować je w miejscach gdzie płatew będzie podparta słupami nr 1 i nr 2?)
4. Czy płatwie pośrednie mają jakikolwiek sens jeśli nie będą podparte?
Co Pan o tym myśli?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa konstrukcje porady inwestorom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-2833
visibility czytano 257 razy

Zabezpieczenie wełny przed pyleniem


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabezpieczenia powierzchni twardej wełny mineralnej w wentylowanym szachcie technicznym (przewody wentylacji mechanicznej, spalinowej-systemowej) przed pyleniem za pomocą emalii żaroodpornej w sprayu (farba nawierzchniowa silikonowa, termoutwardzalna)?

Producent dopuszcza stosowanie materiału wewnątrz pomieszczeń (można stosować do malowania grilli, barbecue, kominków, tłumików, grzejników, nagrzewnic, bojlerów, rur i innych elementów nagrzewających się powyżej 220°C).

W szachcie obok przewodów wentylacji mechanicznej będzie przeprowadzony przewód spalinowy od kominka opalanego drewnem - preizolowany fabrycznie (blacha żaroodporna- wełna żaroodporna - blacha nierdzewna), temperatura powierzchni może dochodzić do 120 st. C, stąd pomysł na farbę żaroodporną, tym bardziej, że szacht będzie mechanicznie wentylowany i pył z wełny mógłby przedostawać się poza szacht.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje żelbetowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.